Rodin Istanbul


Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul`da sergisi, İstanbullu sanatseverlerle buluşyor…

Ünlü heykel sanatçısı Auguste Rodin`in 203 parça eserinin yer aldığı “Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul`da” sergisi Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi`nde açıldı. Sergi, 3 Eylül 2006`ya kadar görülebilir. Modern çağın en önemli öncüleri arasında sayabileceğimiz bir sanatçı…

Phidias ve Michelangelo`yla birlikte heykel sanatının gelmiş geçmiş en büyük üç ustasından biri… Düşünen adam, Öpüşme, Cehennemin kapısı, Balzac gibi yapıtlarıyla insanlığın belleğinde hiç silinmemecesine yer etmiş bir yaratıcı… Yapıtlarıyla olduğu kadar düşünceleriyle, kavgalarıyla, ünlü aşkları ve çalkantılı yaşamıyla bir çağa damgasını vurmuş büyük deha: Auguste Rodin!

Auguste Rodin, Avrupa sanatının köklü heykel geleneğini 19. yüzyılın gözü yaşlı Romantizm`inden 20. yüzyıla ve Modern çağın büyük sanat serüvenine taşıdı. En küçük heykellerinden en görkemli anıtlarına kadar, hep aynı güçlü soluk ve aynı şaşırtıcı ustalıkla, “heykel”in ne olup ne olmadığını, dönemine ve gelecek kuşaklara gösterdi.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Picasso`dan sonra bu kez de heykel sanatının bu büyük ustasını salonlarında ağırlamaktan onur duyuyor. Bu sergi için heykeltraşın koleksiyon ve yapıtlarının mirasçısı Rodin Müzesi`nden ödünç alınan 203 parça arasında, sanatçının Düşünen adam, Öpüşme, Yürüyen adam gibi ünlü yapıtlarının yanısıra 100`e yakın heykel, çok sayıda desen, eski fotoğraflar ve yine sanatçının koleksiyonundan bir dizi antik dönem heykeli yer alıyor. Bütün bunlar, Rodin`in gençliğinden başlayarak en ünlü yapıtlarına dek katettiği yolun izlenmesine olanak verdiği gibi, onun daha az tanınan çizer ve koleksiyoncu yanlarına da ışık tutuyor.

Detaylı bilgi için tıklayınız!

http://muze.sabanciuniv.edu/

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !