Punk! yaşam

       Hepimiz hayatimiz boyunca öğrendiklerimiz ve inandigimiz degerler çercevesinde bir yaşam şekillendirmeye çalışıyoruz, bu şekillendirmeye caliştıgımız yaşam bizi en iyi anlatacak eserimiz olacagindan hepimiz için fazlaca önemlidir. Yaşam şekillendirme konusunda özgün birer tarz yaratabilecegimiz gibi kisvesi altina girebilecegimiz felsefeler de vardir, Punk gibi.

       Punk: söylemek değil harekete geçmektir, günümüzde içerisi boşaltılmış bir kavram gibi alglandigindan mohikan saç modelleriyle berduşca bir hayat sürmek gibi yanlış olarak alginaniliyor. Gerçekte, oldukça rahat ve basari ivmesini arttiran bir yaşam biçimidir. Tiyatro , müzik , sinema, resim gibi birçok sanat alanında etkilerini hissettiren de bir akımdır. Aslinda punk anlayişini benimsemiş insalarin ortak özellikleri şöyledir; genel gecer kurallardan ziyade rahat ve erdemli olmak için hayati yaşarken işlevsellik katmak için özgür hissederler. Kısaca ‘ laf degil icraat görelim’ ci olur bu felsefeyi benimseyenler. Hiçbir yardım almadan her işi kendi başına yapmanızı temel alır. Punk, insanlik tarihinde dogru anlaşilamamiş ve hakettigi ölçüde kıymet bulamamiş realist yaklaşimdir, sekilsellikten çıkamamiş her düsünceyi kalıplara sıgdırarak algilamak gibi bir egilimi olanlar içinde punk, gercekte asla anlayamayacaklari yegane ideoljidir. Ve her zaman olduğu gibi anlamını boşaltarak bir düşünce sistemini ortadan kaldırmaya çalışılmış ve de başarılı da olunmustur, punk bu saldiriya ugramiştır..

       Punk ideolojisini benimsemiş olan insanlar, her türlü kölelige karsidirlar. Siyasi olarak da anarşizme kayar. En önemlisi de yönetim ve bireyselcilik ile ilgili düşünceleridir. Punk “kimseye ihtiyacım yok, kendim hallederim” felsefesini taşır İnsanlarin hayatlarinda özgür alanlarinin olmasi için kendi varoluşunu yadsıyacak kadar şüpheci ve eleştirel durur punk anlayışı. Gerçekte değerler sistematiğine karşı yıkıcı bir duruşu vardır. bu konuda en ilginç resim almanya’da görülmüştür. Anti faşist bir gösteriye katılan bir punk, bu etiketi almamak adına üzerinde gamalı bir haçla yürüyüşe katılmıştır. Bu şekilde tabii ki dövülmemiştir. Bazi simgelere sığınmak, şekilsel dünya için guzel bir kalkandir ne de olsa. Ama gerçek punk, tüm bu şekilselliklerden uzakta insanin doğasinin yatkin oldugu şeyle ilgilidir. Punk durmaz, hareket eder en bilinen özelligidir punk anlayışının. Sanat akiminda ise, punk müzikte kalite olmaz. İlk defa bass çalan bir insanın sex pistols’ta çaldığı gerçektir, bu durumda kalite olmamasi normaldir. Punk anlayışı budur basittir, alışılagelmiş piyasa grupları gibi aldatilma, aşk ve egoist hissiyetlar üzerinden muzik yaparak para kazanma güdümlü melodiler üretmek punk muziginde deger bulmaz. Örneğin, punk muziginin babasi olan pistolsı, god save the queen parçasını kralıyet sarayını gemıyle dolasarak çalmış ve akabinde bellı bır sure İngıltere de konser vermelerı yasaklanmiştir.. Pistolsı grubu punk anlayişinin muzik dünyasina en guzel yansimasidir. Elizabeth II yi betimlemesi fazlaca sinir bozmustur o yıllarda.. İngiltere’den çıkan bütün punk grupları işçi, sınıf farklıları ve yönetimin adaletsizliği gibi sorunları ele almışlardır. Bunun en büyük nedeni de “sanayi devrimi”nin ilk olarak bu ülkede yaşanması olsa gerek. En popüler grup olarak the clash gösterilebilir mesela. Muzik dalinda punk oldukca ses getirmiştir, peki punk muzik severlerin her biri punk u yasam bişimi olarak algiliyor ve uyarliyor olabilr mi? Bu mümkün gibi görünse de çogu zaman olagelen olmamiştir. Punk, ilk genclik yıllarini yasayan insanlar için belki farkli bir muziktir, belki özgürlük ve karsi gelmedir.. Ama, gercek punkçilar için hayat felsefesi ve vazgecilmez olandir. Punk düşüncesinden vazgectiginiz an, punk olarak gecirdiginiz fikir evrelerine ihanet etmiş ve sahte kalmiş olacaginizdan kesinlikle süreklilik ve birbirine baglilik gösterecek düzeyde hayatiniza işlemeniz gerekir punk anlayışını. Bu nedenle, muzik türü olarka punk dinlemek, punk ideolojisine baglanmak demek degildir. Punk dinleyenlerle, özünde punk ruhu tasiyanlari ayırt etmek gerekir.

       Hayatlar, hepimize işlenmeye musait degerli birer maden misali sunulmus ikramlardir. Bu madenleri işlerken aklimiz ve beklentilerimiz oraninda sentezleyip benzersizlestirmemiz mümkün. Punk, sadece bir secenek. Gelecek yazilarimda yeni seceneklerden bahsederek sizlere hayat felsefesi olabilitesi yüksek felsefi anlayişlardan da bahsedecegim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !