Orkestra Istanbul yaşam

Cihat Aşkın ve Oğuzhan Balcı`dan Orkestra İstanbul…


3 Mayıs 2007

Orkestra İstanbul

Şef: Oğuzhan Balcı

Solist: Cihat Aşkın (Keman)

Bu konser 15 Ocak 2006 tarihinde aramızdan ayrılan değerli müzik adamı Kemanî-Bestekâr Yavuz Özüstün’ün anısına yapılacaktır.

Cihat Aşkın

Günümüzün önde gelen keman virtüozlarından ve Türk Keman Okulu’nun uluslararası temsilcilerinden Cihat Aşkın, son yıllarda kazandığı haklı ve sağlam ün ile kuşağının önde gelen sanatçılarından biri olarak adını duyurmaktadır. Uluslararası alanda Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’nın bir çok yerinde konserler ve resitaller veren, radyo,TV ve CD kayıtları gerçekleştiren, kemancılığının yanı sıra, kurucusu olduğu İstanbul Oda Orkestrası ve Filarmonia İstanbul orkestralarının da yöneticiliğini yapmakta olan Aşkın, birçok başarılı projeye imza atmış ve kendi adını verdiği Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) projesi ile Türkiye’ nin her yerinden topladığı öğrencilerin gelişimlerinde büyük rol oynamıştır.

Aynı zamanda Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin kurucularından ve yöneticilerinden biri olan Aşkın akademik alanda görev yaptığı İTÜ ve Türk Müziği Devlet Konservatuarı çatısı altında sanatsal faaliyetlerini sürdürdüğü gibi Türkiye, Bulgaristan ve İsrail gibi ülkelerde çeşitli yarışmalarda jüri üyesi olarak bulunmuş ve 1999 yılından beri İsrail, Keshet Eilon Keman Masterclasslarında fakülte üyesi olarak görev yapmaktadır.

Dünyanın dört bir yanında festival ve konserlere katımış, Cobos, Dmitriev, Yoel Levi ve Shlomo Mintz gibi müzisyenlerle konserler vermiş olan Aşkın, İstanbul’ da doğmuş ve Prof. Ayhan Turan’ ın sınıfından mezun olarak gittiği Londra, Kraliyet Müzik Koleji’ nde Rodney Friend ve City University’ de Yfrah Neaman ile çalışmıştır. Ruggierro Ricci ve Dorothy Delay gibi ustalardan kısa süreli faydalanmış olan Aşkın aynı zamanda Master ve Doktora çalışmalarını yürüterek yurda dönmüş ve İTÜ’ den Doçent ünvanını kazanmıştır.

Kalan Müzik sanatçısı olarak Çağdaş Türk Keman yapıtlarının CD çalışmalarını yürüten sanatçıya Tura ve Fırat, keman konçertolarını ithaf etmişlerdir. Aşkın aynı zamanda Warner Classics ve CPO gibi firmalar içinde CD ler doldurmuştur. Menuhin ve Flesch yarışmalarında çeşitli ödüller kazanan sanatçının birçok ödülü ve vardır ve en son 2002 yılında Roma’ da Foyer des Artistes ödülünü kazanmıştır. Sanatçı konserlerinde Jean-Baptiste Vuillaume (1846) keman ile çalmaktadır.

Oğuzhan Balcı

1977 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 6 yaşında Prof. Cenan Akın ile TRT İstanbul Çocuk Korosu’nda başladı ve ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi Gençlik Korosu’nda korist olarak görev yaptı.1988 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na girmeye hak kazandı ve Hızlandırılmış Keman Birimi’nde Prof. Ayhan Turan gözetiminde keman eğitimini sürdürdü. 1994 yılında aynı üniversitenin Kompozisyon Bölümü’ne girdi. Yavuz Özüstün ile Türk Müziği Analizi, Dr. Nail Yavuzoğlu ile armoni ve kontrpuan, Prof. Mutlu Torun ile Türk Müziği Formları, Demirhan Altuğ ile piano ve şeflik, keman sanatçısı-şef Hakan Şensoy ile keman ve partisyon analizi çalışan besteci, 1999 yılında Prof. Emin Sabitoğlu’nun kompozisyon sınıfından birincilikle mezun oldu. 2000 yılında İTÜ Müzik İleri Araştırmaları Merkezi (MİAM) da yüksek lisans eğitimine başladı ve bir yıl boyunca Prof. Kamran İnce, David Osbon ve Pieter Snapper ile kompozisyon ve müzik teorisi çalıştı. Daha sonra Haliç Üniversitesi’nde Türk Müziği Anasanat Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı.1994 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında birçok orkestrada kemancı ve misafir şef olarak görev yapmakta olan sanatçının besteleri ve düzenlemeleri İTÜ Oda Orkestrası, Filarmonia İstanbul Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası, CRR İstanbul Senfoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Bakırköy Belediyesi Oda Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Opera ve Balesi gibi çeşitli orkestralar tarafından seslendirilmiştir. 2006 yılı Haziran ayında keman sanatçısı Yrd.Doç. Hakan Şensoy, New York’ta Carnegie Hall’de verdiği resitalde bestecinin Alaaddin Şensoy’un Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler adlı eserinin dünya prömiyerini yapmıştır. Bestecinin başlıca eserleri arasında Senfonik orkestra için: İstanbul Senfonik Süiti, Mavi Gözyaşları ATA’ya, Senfoni ile İlahiler, 6 Ege Türküsü Düzenlemesi, Yaylı Sazlar orkestrası için: Son Dua, Ay, Büyüsüz Sözcük, Fırtına, Tanrıya Yalvarış, Deniz’in Şarkısı, Piano için: Madrid’te Bir Sabah, Keman ve Piano için Tema ve Varyasyonlar, Keman ve Piano için Rapsodi sayılabilir. 2001 yılında açılan İTÜ İspirtohane Kültür ve Sanat Merkezi’nde solfej , piano ve keman dersleri veren sanatçı, 2000 yılından bu yana da İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü’nde kompozisyon dersleri vermekte ve 2005-2006 sezonundan itibaren Kompozisyon Bölüm Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Orkestra İstanbul’un kurucusu ve daimi şefidir.

Orkestra İstanbul

2005 yılında kurulan orkestra, öncelikle ulusal müziğimize ve müzikçilerimize hizmet etmeyi hedeflemektedir. Amaçları arasında ilk sıralarda, ülkedeki orkestra müziğine olan ilgiyi arttırmak olan Orkestra İstanbul, genel yapısını ilk olarak `Itrî’den Bach’a´ adlı konserde izleyicisiyle paylaşmıştır. Ulusal müziğimizin ve klasik batı müziğinin seçkin solistlerine ve yeni bestelenmiş eserlerine yer veren programlarla izleyicilerle buluşmaya devam etmektedir.

Bilet Fiyatları: 14.00-11.00YTL

www.crrks.org

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !