Kalbinizin Ritmini Dinleyin! sağlik

Zaman zaman göğsünüze adeta bıçak saplanıyormuş hissine kapılıyor musunuz? Bir an sizi nefessiz bırakan, halsizlik yaratan şikâyetleriniz var mı? Kahve veya sigarayı aşırı tükettiğinizde kalp atışlarınızın hızlandığını fark ediyor musunuz? Cevabınız "evet" ise dikkatli olun…
Kalp ritminin düzensiz oluşu anlamına gelen aritmi, sigara, kahve içmek, yorgunluk ve uykusuzluk durumunda tetikleniyor. Uzmanlar, anne karnında dahi görülebilen aritminin, kişinin kendini ihmal etmesiyle de ortaya çıkabildiğini belirtiyor.
Açıklamalara göre, kalbimiz normalde dakikada 60-100 kez kasılır. Ritmin 60-100′den daha hızlı veya daha yavaş olması durumu aritmidir. Kalp, 60-100 kez atabilir ancak ritim düzeni bozuksa bu da aritmidir.

Aritminin Nedenleri…

Hastalık hem gençlerde hem de yaşlılarda görülebilir. Gençlerde görülmesinin nedeni ileri derecede alkol, sigara tüketimi, düzensiz, kötü beslenme, aşırı çay-kahve ve bağımlılık yaratan maddelerin kullanımı.
Aşırı derecede yorgunluk, uykusuzluk da bir diğer neden. Altta yatan etken vücudu gevşeme konumuna sokan sistemle, çalışma ve yorgunluk anında adrenalin salgılatan sistemimizin aktive olmasıdır.
Orta ve ileri yaşta ise başka nedenler söz konusu olabiliyor. Bu yaşlarda ise fonksiyonel veya organik bir yapı bozukluğu olabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !