Guzel Bir Davet Icin Ipuclari mutfak,yemek,yemek tarifleri

Evde misafir ağırlamak birçok kişi için bir kabus olabilir. Günler öncesinden yapılan planlar, alışverişler ve mönü hazırlıkları sizlere karın ağrıları yaşatabilir. Ancak bunlarla baş etmek sandığınız kadar zor değil. Sadece birkaç öneriye kulak vermeniz yeterli…

Konuklarınıza vereceğiniz güzel bir akşam yemeği için öncelikle planlı ve programlı olmalısınız. Yani mönüyü bir hafta önceden belirlemiş; yemek ve servis için gerekli hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız gerekli. Aksi halde davete iki gün kala mönü hazırlayıp, alışverişe çıkayım derken iki ayağınız bir pabuca girer ve sonuç baştan savma olur.

Evde vereceğiniz yemek daveti için ideal kişi sayısı sekizdir. Ancak sekiz kişiyi masaya oturmakta zorlanabilirsiniz. Davetiniz on kişilikse bu da biraz sakıncalı çünkü davetlilerin bu kadar çok olması ve sizin tüm davetlilerle ilgilenme isteğiniz sonuçsuz kalacak ve konuklarınız kendi aralarında ikili sohbetlere dalacaktır.

Yemek davetiniz için bir davetiye hazırlamayı unutmayın. Davetiyeye yemeğin saatini ve açık adresi yazmayı sakın unutmayın. Daveti kişiselleştirmek için davetiyenizi esprili bir cümle ya da resimle süsleyebilirsiniz. Davetiye sahiplerini telefonla arayıp gelip gelmeyeceklerini kesin olarak öğrenin?

Bir akşam yemeği için ideal saatler 20:30-20:45`tir. Ancak İstanbul gibi bir şehirde trafiği de hasaba katmanız en sağlıklısı. O nedenle konuklarınıza saati bildirirken biraz esnek davranın.

Mönüyü hazırlarken davetli listesine göz önünde bulundurun. Zira, konukların hoşlandığı yemekler hazırlamak onların takdirini kazanmanızı sağlar. Ya da onların hiç yemediği bir yemeği hazırlamak akşam yemeğinizi kabusa çevirebilir.

Güzel bir mönü hazırlamak için bir yemek kitabına ve annenize ihtiyacınız var. Çünkü onun tecrübeyle sabit yemek tarifleri bu akşam yemeğinde sizin hayatınızı kurtaracak. Yemek kitabı ise en azından bir haftalığına başucu kitabınız olacak. Sofra düzeninden, oturma planına ve servis kurallarına kadar birçok önemli bilgiyi bu kitaplardan öğrenebilirsiniz.

Bu aşamada size küçük bir ipucu; tamamen özgün bir yemek daveti vermek istiyorsanız ufak tefek hatalarınız olmasına göz yumun. Her şeyin mükemmel olduğu bir sofra misafirlerinizde şüphe uyandırabilir.

Davet öncesi yemek masasını nasıl süsleyeceğinize, hangi renkleri kullanacağınıza karar vermiş olmanız gerek. Masa örtüsünde tercihiniz beyazdan yana ise kolay temizleneni seçmenizde yarar var. Masanıza hangi renk hakim olursa olsun; masanızda mutlaka bir çiçek ve mum bulunsun. Diğer masa süsleme detaylarını da sizin hayalgücünüze bırakıyoruz.

Her yemek için ayrı bir tabak kullanmanız gerektiğini unutmayın. Tabakların yanına kontrast renklerde seçilmiş peçeteler masınızı şıklaştırır.

Her servisin sol üst tarafına ekmekler için küçük tabaklardan da koymalısınız. İçlerine de tüm büyük marketlerde bulabileceğiniz üzümlü, cevizli ekmekler, mısır ekmekleri, esmer ya da beyaz ekmekler koyarsanız misafirleriniz için bol seçenekli ekmek sepeti oluşturursunuz.

Masaya son bir kez göz atın; yemeklerinizi kontrol edin ve salonunuzun çeşitli köşelerine büyük, kokulu mumlar yerleştirin.

Halılarınızın kirlenmesini ya da yanmasını istemiyorsanız evin belli yerlerinde bol miktarda kültablası bulundurmanız gerekli.

Bir yemek davetinde davetlerin ilk dikkatini çeken ve sizin notunuzu belirleyen kısım, hazırladığınız aperatiflerdir. Konuklar masaya oturmadan hemen önce tabaklarına koyacağınız özel bir yemek,güzel bir sürpriz olacak ve onların kalbini kazanmanızı sağlayacaktır.

Yemek için en doğru içki kuşkusuz şarap. Ancak davetlilerinizin samimiyetine, beğenisine ve hazırladığınız yemeğe göre yemekte rakı servisi de yapabilirsiniz.Alkolsüz içki servisi için de gazlı içecekler, domates suyu, portakal suyu ya da başka meyve suları kullanabilirsiniz. Samimi bir sofrada kahve ikramı aynı mekanda gerçekleşebilir.

Şık davetlerde ise masa terk edilmeli ve konuklar salona geçirilmelidir. Kahveler de içildikten sonra portakal suyu servisine geçilmesi artık gitme vaktinin geldiğinin bir işaretidir. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !